Na začátku byl vývojový tým, který za posledních třicet let vyrostl v přímého dodavatele řady významných podniků v České republice i v zahraničí. Své zákazníky máme v automobilovém průmyslu, ale své portfolio rozšiřuje i na non-automotive segment.
V Promens Zlín působíme jako vývojový a systémový dodavatel interiérových a exteriérových velkoplošných plastových dílů hlavně pro autobusy, ale také kapotáže pro stavební stroje nebo zemědělskou techniku. I přes výpadky v dodavatelsko-odběratelském řetězci firma roste a investuje, jak v rozhovoru pro časopis Priemysel dnes uvádí Sales manager Roman Bořuta.
Dodáváte předním špičkám v automobilovém průmyslu. Jak se vám nyní daří? Máte dostatek zakázek?
Zakázek je dostatek. Problémem jsou ale pořád ceny vstupů a velké poruchy v dodavatelsko-odběratelském řetězci. Zákazníci stále ještě zastavují výroby kvůli nedostatku různých komponentů a čelíme neustálým změnám ve Forecastu. V poslední době se k tomu přidala i silná koruna, která nám jako exportérovi nepomáhá.
„Ale na otázku, jak se nám daří, můžeme odpovědět: Dobře, zvykli jsme si.“
Roman Bořuta, Sales Manager
S jakými výzvami se musíte vypořádávat?
Jak už jsem uvedl, trh pořád není ve stavu, ve kterém byl před rokem 2019. Pořád jsou výpadky. Ale za mě je to tak padesát na padesát. Z půlky je to lepší, z půlky jsme se s tím naučili žít.
Největší výzvou jsou neustále se měnící objednávky zákazníků, jelikož spousta z nich mění výrobu podle toho, na co mají komponenty, a tyto změny se propisují celým řetězcem.
Na jakých aktuálních projektech – a pro jaké automobilky – pracujete?
S novou technologií SMC jsme se hodně vrhli do segmentu trucků a kolejových vozidel. Nese to ovoce a pracujeme na zajímavých projektech jak pro kamiony (Volvo Truck, Iveco Truck), tak pro vlaky (Škoda Transportation).
Vedle toho se dál věnujeme novým projektům našich zákazníků, jako je Iveco, Volvo CE nebo Zetor.
Pak je ještě jedno odvětví, ve kterém je velký boom a máme spoustu poptávek, a to udržitelná energie. Větrné elektrárny, bateriové uložiště, klimatizace, tepelná čerpadla díky nárůstu objemu hledají nové materiály a sériovější procesy, než je třeba laminát. Tady spolupracujeme s firmami jako Northvolt, Samsung, Eberspracher nebo Trane Technologies.
Jste jediný evropský výrobce s technologiemi RIM, SMC a vakuového lisování pod jednou střechou. Jaké výhody má pro vaše zákazníky?
Pokud víme, tak ano, stále jsme jediný evropský výrobce s těmito technologiemi. Máme konkurenty, kteří kombinují RIM třeba s klasickým vstřikováním, ale nevím o firmě, která má RIM, SMC a vakuovku dohromady. Tyto technologie jsou určeny pro velké díly v malých a středních sériích s tím, že RIM a SMC je vesměs pro exteriérové díly (blatníky, nárazníky, kapoty, střechy), zatímco vakuové tvarování je spíše pro interiér (palubní desky, obložení atd.).
„Takže výhoda pro naše zákazníky je jednoduchá. S námi mohou řešit jak exteriérové díly, tak interiérové díly a popřípadě můžeme kombinovat tyto technologie dohromady.“
Roman Bořuta, Sales Manager
Právě tím, že umíte kombinovat různé výrobní technologie, jste proslulí. Uvedl byste konkrétní příklad projektu, na který jste hrdí?
Je to palubní deska Iveco Bus, která kvůli optimalizaci nákladů kombinuje díly z vakuového tvarování a PUR díly. Nebo střecha pro traktory Zetor. Jde o kompletní montáž střechy traktoru, ale nosné díly jsou RIMová střecha a vakuově tvarovaný podhled.
Třetí do party by byly kapoty pro Volvo Construction, které také kombinují RIM díly z venku a vakuově tvarované díly z vnitřní strany.
Do jakých projektů, novinek nebo strojů budete letos investovat? Co je v oblasti investic vaší prioritou?
Teď jsme ve stavu, že zainvestovaní jsme. Na konci roku 2022 jsme dokončili výstavbu nové RIM haly o rozloze 14 tisíc metrů čtverečních, kde máme i vlastní lakovnu.
Nový výrobní areál Zlín2. Robotické a manuální lakovací linky v areálu Zlín2.
K tomu jsme zainvestovali do dvou SMC lisů. Z pohledu strojů jsme udělali největší investici do SMC lisu o tonáži 3 tisíce tun a rozměrech dílu 3,6 x 2,5 metrů.
Takže letos a příští rok nás čekají spíše standardní doplnění strojů podle kapacitního výhledu – malý VF lis nebo CNC.
Ale je zde jedna velmi speciální investice – začali jsme budovat naši pobočku v Turecku, kde se lokalizujeme díky Ivecu. Vzhledem k potenciálu tureckého trhu a náročnosti projektu bude toto určitě naší prioritou pro další roky.
Působíte jako vývojový a systémový dodavatel. Jaké jsou hlavní trendy ve vašem oboru? Čemu se ve vývoji věnujete?
Jedním z trendů, který vidíme díky inflaci, je, že všichni zákazníci hledají úsporná opatření a nové materiály a technologie, jež zlevní jejich výrobky. To si myslím, že bude trend minimálně další dva roky a nedivím se tomu, protože naši zákazníci potřebují co nejvíc zmírnit dopad inflace.
„Tady bych asi vypíchl vývoj se zákazníkem Volvo CE, a to jednovrstvé lakování bez primeru nebo vývoj VF obložení vlaků se zákazníkem Škoda Transportation. Za stejné kvality jsme dosáhli levnějšího řešení.„
Roman Bořuta, Sales Manager
Vedle již zmíněného pořád běží i vývoj tepelných výměníků s mikrovlákny zalisovanými do RIM matrice – tady je ale ještě dlouhá cesta do sériové výroby.
Kolik lidí u vás aktuálně pracuje? Jaké prostředí pro ně vytváříte? Na co kladete v týmu důraz?
Momentálně máme kolem 380 lidí. V naší firmě už nějakou dobu budujeme firemní kulturu založenou na sedmi návycích vysoce efektivních lidí od Franklin Covey.
K tomu spolupracujeme s institutem Tomáše Bati, což formuje naše prostředí – chceme být transparentní, féroví, ale zároveň nároční. Když je nadstandardní výkon a výsledky, je i nadstandardní odměna. V týmu se klade důraz na to, aby vyhrála nejlepší myšlenka, nejlepší řešení, ne silná osobnost.
Jaké pozice nejčastěji obsazujete a jaké výhody u vás zaměstnanci najdou?
V posledních letech to byly hlavně operátorské pozice. Jak jsme rostli, díky dostavbě nové lakovny a insourcovali jsme veškeré lakování domů, tak na lakovně jsme z cca 50 lidí v roce 2019 narostli na tým, jenž má přes 100 lidí.
Jinak se samozřejmě doplňují všechny možné pozice, a to podle růstu – nákup, R&D, sales, výroba, ale tam je to o jednotlivcích. Výhody, když pominu ty standardní, co nabízí personalista při pohovoru, jako je pět týdnů dovolené nebo příspěvek na penzijní připojištění, tak jsou podle mě ještě další tři. Za prvé, jsme česká „standalone“ firma s kompletní strukturou od marketingu, prodeje, vývoje, výroby až po nákup.
Za druhé, máme možnost růstu – u nás opravdu kdo chce, tak může vyrůst hodně vysoko. A za třetí, máme firemní kulturu otevřené komunikace – každý může říct svůj názor.
Krom toho, jak se ukazuje teď, dokážeme se popasovat s dobou. Nejen my, ale i další firmy v České republice. Ať už to byl covid, nyní válka, inflace, kurzové riziko a další události. Přes to všechno žijeme a rosteme.